اخبار شرکت : ارتقاء رتبه آب و فاضلاب از پایه 2 به پایه 1 / ارتقاء رتبه حفظت ومهندسی رودخانه از پایه 3 به پایه 2 / ارتقاء رتبه شبکه های آبیاری و زهکشی از پایه 3 به پایه 2 / کسب پایه 3 در رشته های ژئوتکنیک و مقاوم سازی

Print

 

 ارائه خدمات مشاوره به روز

پیشرفت های شرکت های بزرگ تولید کننده نرم افزارهای صنعت آب در سالیان اخیر منجر به ارتقا کیفی خدمات، افزایش سرعت و دقت عمل و همچنین تحقق بهتر اهداف مورد نظر کارفرمایان محترم گردیده است. لذا شرکت مهندسین مشاور پژوهاب شرق، تغییر در روند معمول انجام مطالعات رودخانه و سد سازی جهت به روز رسانی ساختار سازمانی و انجام مطالعات تخصصی را در دستور کار قرار داد. در گام نخست استانداردها و ضوابط موجود مورد بازبینی قرار گرفته و ساختار نو به گونه ای تنظیم گردید تا با هماهنگی واحد های مختلف امکان استفاده از مدل های جدید میسر گردد. در ادامه مدل های مورد استفاده و روند طراحی در واحد مهندسی رودخانه شرکت پژوهاب به اختصار توضیح داده خواهد شد.

 

استفاده از استاندارد ها و مدل های نو

 روند سابق انجام مطالعات معمولا بر اساس استاندارد های USACE با استفاده از نرم افزارهای گروه HEC مانند HEC-RAS, HEC-HMS, HEC-ResSIM و ....انجام می گرفت. در حال حاضر گروه مهندسین مشاور پژوهاب شرق علاوه بر رعایت استانداردها و ضوابط فوق الذکر جهت ارائه طراحی های بهینه و استفاده از آخرین روشهای موجود، روند انجام مطالعات را بر اساس استاندارد شرکت های پیشرو مانند DHI, Flow Science تدوین نموده است که منجر به دقت بالاتر و طراحی بهینه پروژه ها می گردد. به عنوان نمونه از قابلیت های پکیج نرم افزاری MIKE می توان به امکان مدل سازی هیدرولیک یک، دو و سه بعدی جریان، مدل سازی آب زیرزمینی و مدیریت منابع آب اشاره نمود.

 

                           

 

استفاده از سیستم های مدل سازی BMI

یکی از مهمترین مزایای استفاده از نسل نو نرم افزار های تخصصی مهندسی آب، استفاده از مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM : Building Information Modeling) می باشد. کاربرد مدل BIM تنها منحصر به عملیات ساختمانی نبوده و شرکتهای مشاور مطرح و شاخص دنیا مانند ATKINS, Walingford, UBC,.... از این سیستم در پروژه های خود بهره میبرند.

در روش مرسوم، نقشه ها و مشخصات به صورت جداگانه ارائه می گردند و از سوی دیگر نقشه های اجرائی گروه های مختلف طراحی به صورت هماهنگ ولی جداگانه تهیه می شوند. لذا مشکلات ناشی از عدم هماهنگی مانند عدم اعمال اصلاحات و تغییرات مورد نظر کارفرما و همچنین عدم سازگاری نرم افزارهای مورد استفاده توسط هر گروه کاری منجر به کاهش کیفیت فنی، دوباره کاری و افزایش زمان پروژه می گردد.

به طور کلی BIM, به نقشه های دو بعدی و مشخصات مربوطه، اجزا مدل سازی سه بعدی با ویژگی خاص اضافه می نماید. تفاوت عمده مدل BIM با یک مدل سه بعدی متعارف CAD, ذخیره اطلاعات مهم فرایند طراحی و ساخت می باشد. این اطلاعات شامل موادی از قبیل مشخصات و احجام مصالح میباشد.

از شرکت طراحی نرم افزار های مبتنی بر مدل BIM می توان از شرکت Autodesk نام برد که با تولید محصولاتی مانند Navisworks ,Revit ,Civil3D در این زمینه پیشگام می باشد.

                                                           

 

فرآیند به روز رسانی ساختار مطالعات

همانطور که گفته شد با توجه به مزایای فراوان استفاده از سیستم مدل سازی BIM روند طراحی به روز گردید و استفاده از تولیدات شرکت Autodesk جایگزین نرم افزار های تولیدی شرکت Esri گردید که این امکان را برای کارفرمایان محترم فراهم می سازد تا ازین پس بانک اطلاعاتی را در هر دو محیط GIS وCAD تهیه نمایند.

باتوجه به آنچه گفته شد جهت برقراری هماهنگی و انتقال اطلاعات بین نرم افزار Civil 3D شرکت Autodesk و نرم افزار MIKE که توسط شرکت DHI تولید شده است، نرم افزار GeoMike توسط مهندسین این مشاور به زبان برنامه نویسی Fortran تهیه گردیده که قادر است مشخصات مقاطع و داده های ژئومتری را از نرم افزار Civil 3D به MIKE11 انتقال دهد.

همچنین شرکت مهندسین مشاور پژوهاب شرق مفتخر است با ارائه دوره های آموزشی نرم افزارهای تخصصی در زمینه مهندسی آب، نقشی سازنده در جهت ارتقاء و بروزرسانی توان فنی مهندسین طراح و شرکت های مشاور داشته باشد.  

 

You are here: